Otvorili sme novú výstavu Filmové plagáty v spolupráci s kinom Tatran v Poprade, ktoré svoju činnosť začalo v podstate už v roku 1911. Na vernisáži sme si vypočuli príhovor vedúcej kina Tatran pani Olejárovej, púšťali sme si ukážky filmovej hudby a o občerstvenie sa postarala Kaviareň a čajovňa U Vlka zo Starého Smokovca. Výstava potrvá do konca mája 2025 a súčasťou prehliadky je možnosť zobrať si nejaký filmový plagát so sebou domov. Tašíme sa na Vás v priestoroch múzea, aj so stálou expozíciou.
Nezabudnite si pozrieť náš aktuálny mesačný program, vždy na stránkach FB múzea.
Viete koľko stojí najdrahší filmový plagát? Je to plagát k filmu Dracula režiséra Toda Browninga z roku 1931. Draculu stvárnil legendárny herec Bela Lugosi. Plagát sa na verejnej aukcii v roku 2017 predal za 525 tisíc dolárov. Predchádzajúcim držiteľom titulu bol filmový plagát k filmu Casablanca z roku 1946.
Plagáty sú s filmom spojené od samého začiatku kinematografie, teda od roku 1895. V Československu to bolo veľmi podobné. Najstarší dochovaný plagát pochádza z obdobia okolo roku 1900. Plagátová tvorba u nás však výrazne zaostávala za svetovou produkciou. Považovalo sa to skôr za luxus, kvôli drahej tlači, a tak prvé plagáty boli skôr textové s drobným dekórom. Obsah väčšinou pozýval na komponovaný večer s projekciou niekoľkých krátkych filmov. Najstarším dochovaným plagátom na samostatný film je Idyla zo starej Prahy (1913). Začiatkom 30. rokov, s nástupom zvukového filmu, sa filmové plagáty začali približovať vzorom zo Západu. Začínajú sa uvádzať hlavné postavy, režiséri, výroba a distribúcia. V medzivojnovom období prispieva k rozvoju filmového plagátu lacná tlač, divácky záujem a nárast kín. V čase znárodnenia v roku 1948 sa uplatňoval jediný oficiálny výtvarný štýl – socialistický realizmus. Zmenu priniesla až výstava EXPO 58 v Bruseli a bruselský štýl, ktorému vládla vtedy abstrakcia, sa začal objavovať aj u nás. ....